Małe australijskie miasto Kwinana zakończyło z sukcesem testy prostej instalacji, mającej na celu ograniczenie śmieci w kanalizacji deszczowej.

Problemem były różnego rodzaju zanieczyszczenia, które trafiały wraz z wodami opadowymi na teren rezerwatu przyrody. To liczące 39 tys. mieszkańców miasteczko podjęło decyzję o zamontowaniu pilotażowej instalacji specjalnych siatek na dwóch głównych rurach miejskiej kanalizacji deszczowej.

W trakcie trwania testów siatki powstrzymały ponad 370 kg odpadów (w tym opakowania, plastikowe butelki, plastikowe torby, liście). Za każdym razem, gdy siatki się wypełniają, cała zawartość jest przenoszona na ciężarówki i zawożona do sortowni. Tam z kolei oddziela się odpady ze względu na ich właściwości poddania recyklingowi.

Po sukcesie pilotażu, zdecydowano o pozostawieniu instalacji oraz rozszerzeniu jej o kolejne 3 lokalizacje. Ku zdziwieniu władz miasta i jego mieszkańców, wiadomość o ich pomyśle rozniosła się szybko na portalach społecznościowych i trafiła do 2 milionów odbiorców.

Jak mówi sam burmistrz: „Ten mały sukces pokazuje jak ważne jest skupienie się na problemach środowiska na każdym szczeblu administracji. Trzeba pamiętać, że każda, nawet niewielka inicjatywa, może mieć duży wpływ”.

Dodaj komentarz

avatar
  Powiadomienia  
Powiadom o