Małe australijskie miasto Kwinana zakończyło z sukcesem testy prostej instalacji, mającej na celu ograniczenie śmieci w kanalizacji deszczowej.

Problemem były różnego rodzaju zanieczyszczenia, które trafiały wraz z wodami opadowymi na teren rezerwatu przyrody. To liczące 39 tys. mieszkańców miasteczko podjęło decyzję o zamontowaniu pilotażowej instalacji specjalnych siatek na dwóch głównych rurach miejskiej kanalizacji deszczowej.

W trakcie trwania testów siatki powstrzymały ponad 370 kg odpadów (w tym opakowania, plastikowe butelki, plastikowe torby, liście). Za każdym razem, gdy siatki się wypełniają, cała zawartość jest przenoszona na ciężarówki i zawożona do sortowni. Tam z kolei oddziela się odpady ze względu na ich właściwości poddania recyklingowi.

Po sukcesie pilotażu, zdecydowano o pozostawieniu instalacji oraz rozszerzeniu jej o kolejne 3 lokalizacje. Ku zdziwieniu władz miasta i jego mieszkańców, wiadomość o ich pomyśle rozniosła się szybko na portalach społecznościowych i trafiła do 2 milionów odbiorców.

Jak mówi sam burmistrz: „Ten mały sukces pokazuje jak ważne jest skupienie się na problemach środowiska na każdym szczeblu administracji. Trzeba pamiętać, że każda, nawet niewielka inicjatywa, może mieć duży wpływ”.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments