Filipiny zajmują niechlubne trzecie miejsce na świecie pod względem ilości plastiku trafiającego do oceanów. Część miast i regionów zdecydowało się wprowadzić regulacje samodzielnie, nie czekając na odgórne wytyczne.

Według raportu opublikowanego w 2015 roku, Filipiny znajdują się na trzecim miejscu na świecie (za Chinami i Indonezją), odpowiadając za 6% plastiku (2 miliony ton), który rocznie trafia do oceanów.

Aktualnie brakuje uregulowań prawnych w skali krajowej. Już osiem lat temu część polityków podnosiła kwestię zanieczyszczenia plastikiem, postulując całkowity zakaz używania toreb plastikowych w ramach ustawy Total Plastic Bag Ban Act. Do tej pory jednak nie znalazła ona poparcia większości.

Pod koniec 2018 roku rozpoczęto dyskusję nad nową, zawężoną regulacją prawną, która dotyczy zakazu plastikowych słomek i mieszadełek. Nie została jeszcze wprowadzona w życie i nadal toczą się dyskusje na jej temat. Ma objąć ok. 4000 – 5000 punktów gastronomicznych w całym kraju. Proponowane kary to 50 tys. filipińskich peso (3 500 zł) za pierwsze przewinienie, 80 tys. za drugie oraz 150 tys. za trzecie wraz z rocznym odebraniem licencji na działalność.

Jest to krok w dobrą stronę, jednak organizacje pozarządowe wywierają presję, aby zwiększyć zakres ustawy, zakazem obejmując wszystkie plastikowe produkty jednorazowe. Ich życzeniem byłoby wg działaczy WWF, aby Filipiny podjęły taką deycję w ramach nadchodzącej Godziny Dla Ziemi (30 marca). Niezbędny jest zakaz, co spowoduje zmniejszenie popytu, a tym samym produkcji, gdyż sam aspekt recyklingu nie rozwiązuje problemu.

Nie czekając na odgórne ustalenia, kilkanaście miast takich jak Makati, Quenzon City, Pasay, Pasig, Muntinlupa wprowadziło swoje indywidualne rozwiązania na poziomie administracji lokalnej.

Przykładowo, miasto Los Baños ma swoje przepisy zabraniające plastikowych toreb już od 2008 roku. El Nido, na wyspie Palawan, od września 2018 roku posiada zakaz używania i sprzedaży wody w butelkach plastikowych, a wchodząc na pokład statku płynącego do El Nido, należy wyrzucić plastik.

Z kolei w prowincji Negros Oriental od połowy 2018 roku zakazano używania plastikowych toreb, butelek, słomek z efektem natychmiastowym. Przepis dotyczy wszystkich budynków administracji publicznej oraz szpitali.

Na wyspie Siargao zakaz używania plastikowych toreb obowiązuje od lutego 2018 roku z karami finansowymi za pierwsze dwa przewinienia, a przy trzecim z odebraniem licencji i możliwością kary więzienia na 4-6 miesięcy włącznie.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments