Pradeep Sangwan z Indii, założyciel pozarządowej organizacji „Healing Himalayas”, daje przykład swoim rodakom oraz zagranicznym turystom, jak należy dbać o piękno gór.

Healing Himalayas

Pradepp ma 33 lat i wcześniej nie miał nic wspólnego z górami. Po studiach poczuł wewnętrzny głos i przeprowadził się do górskiego stanu Himachal Pradesh. W miasteczku Manali narodziła się jego pasja do wędrówek po pięknych, okolicznych szlakach.

Szybko jednak zrozumiał, że piękne sceny i pejzaże z filmów bollywood na jakich wyrósł, często są dalekie od rzeczywistości. Zobaczył stan środowiska, który pobudził go do natychmiastowego działania.

„Czasami by dowiedzieć się, którędy prowadzi szlak, wystarczyło podążać za śladami plastiku, szkła i innych śmieci. Popularyzacja turystyki zrobiła bardzo wiele dobrego dla sytuacji ekonomicznej wiosek położonych w pobliżu szlaków, jednak miała bardzo negatywny wpływ na środowisko” – w takich słowach opisuje swoje doświadczenia.

W 2014 roku z początku samodzielnie, a następnie z pomocą małej grupki przyjaciół rozpoczął akcję oczyszczania szlaków i ścieżek w każdą niedzielę. Po pewnym czasie, dzięki zainteresowaniu lokalnych i krajowych mediów, teraz często towarzyszy mu kilkadziesiąt osób.

Ze względu na ukształtowanie terenu, oczyszczanie szlaków nie jest łatwe i czasami odbywa się na wysokościach powyżej 5 000m n.p.m. Zebrane śmieci są segregowane już na etapie zbierania na różne kategorie. Następnie znoszone są do punktów, gdzie można dojechać samochodem i stamtąd zabierane są do dwóch działających w regionie punktów recyklingu.

Do tej pory udało się zebrać i poddać recyklingowi 450 ton odpadów. Oprócz tego Pradeep i jego zespół dbają o edukację w okolicznych wioskach oraz na popularnych szlakach pielgrzymek, aby w ten sposób zapobiec problemowi u jego źródła.

Jeśli interesują Cię działania Pradeep’a i Healing Himalayas, zapraszamy na ich kanały społecznościowe: facebook | twitter | instagram

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments