W październiku 2018 roku w Gruzji weszło w życie prawo zabraniające produkcji, używania oraz importu plastikowych toreb jednorazowego użytku.

Jeden mieszkaniec Gruzji zużywa 525 plastikowych toreb w skali roku. Dla porównania w Danii jest to średnio 14 toreb. Pokazuje to skalę problemu z jaką zmierzyły się gruzińskie władze.

Aby jemu przeciwdziałaś i zmienić przyzwyczajenia mieszkańców, od 1 października 2018 roku zakazano wprowadzania do obrotu jednorazowych, polietylenowych toreb cieńszych niż 15 mikrometrów. Stanowiły one 40% toreb będących w użyciu.

Ustawa podzielona została na etapy. W kolejnym z nich, od 1 kwietnia 2019 roku, zakazem objęte zostaną wszystkie polietylenowe torby niezależnie od ich grubości. Karą za nieprzestrzeganie przepisów będą mandaty w wysokości 200$ przy pierwszym przewinieniu oraz 400$ za kolejne.

Nowe prawo dopuszcza jednocześnie do użycia plastikowe torby biodegradowalne nakazując umieszczenie na nich nazwy producenta oraz grubości.

Oprócz produkcji, zakazany będzie zarówno import jak i eksport. Gruzja jest przede wszystkim importerem tego rodzaju plastikowych toreb. W 2017 roku rynek importu wyniósł ok. 3,2 miliona dolarów.

Gruzja jest pierwszym krajem w regionie wprowadzającym tego rodzaju regulacje, mające na celu zmniejszenie negatywnego wpływu plastiku na środowisko, a także na zdrowie ludzi. Nie bez znaczenia jest tu również aspekt negocjacji w sprawie umowy o handlu i przyszłej akcesji do UE. Dzięki tym zmianom, Gruzja zbliża się do norm i przepisów obowiązujących w Unii.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments