Część z członków brytyjskiej rodziny królewskiej głośno mówi o problemie z plastikiem. Ponieważ ich działania obserwowane są przez ludzi na całym świecie, ich komunikat ma szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

Przykładem jest tu Książe Harry. W ubiegłym roku, w trakcie swojej dużej zagranicznej podróży do Australii ze świeżo poślubioną Meghan Markle, wzięli udział w akcji czyszczenia plaży wraz z wolontariuszami z organizacji Beach Patrol.

Harry wyraził wtedy swoje oburzenie ilością śmieci znalezionych na plaży oraz podniósł problem mikroplastiku, krytykując branżę odzieżową jako jednego z winnych.

Nieprzypadkowo, Meghan ubrała na ten dzień buty marki Rothy’s, które powstają z plastikowych butelek odzyskanych w procesie recyklingu.

Z kolei w trakcie niedawnej podróży pary do Maroko, Harry ponownie wygłosił swoją dezaprobatę w rozmowie z lokalnymi przedsiębiorcami. Tym razem zachęcał do wywierania presji na duże firmy, aby zakończyły produkcję butelek jednorazowego użycia.

Prosił jednocześnie, aby nie dać się zwieść eko inicjatywom sponsorowanym przez  korporacje i by sprawdzać u źródła, jakie opakowania i w jakich ilościach są nadal produkowane przez te firmy.

Ojciec Harry’ego, książe Karol podczas swojej wizyty w Ghanie krytykował zanieczyszczenie plastikiem mówiąc, że nasza planeta nie może być w takim stanie przekazana kolejnym pokoleniom. Wspominał tu trójkę swoich wnucząt (czwarte w drodze) życząc wszystkim, aby udało się razem powstrzymać ten problem.

W trakcie wywiadu dla Vanity Fair wspominał z kolei, że wygłaszał już ostrzeżenia w latach 70-tych XX wieku, gdy fascynacja plastikiem dopiero się rozpoczynała. Wtedy jednak uznany został za staromodnego i niepostępowego, a tamte słowa nie odbiły się szerokim echem.

Brytyjczycy używają średnio 25 toreb plastikowych rocznie na osobę (wcześniej było to 140 na osobę, jednak po wprowadzeniu obowiązkowych opłat w 2015 roku liczba ta znacznie spadła). Każdego dnia zaś do śmietników w Wielkiej Brytanii trafia 16 milionów butelek plastikowych.

Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments